Aká je percentuálna šanca, že dieťa vyrastie z alergie na kazeín?

Zodpovedané
26. mar 2024

Dobrý deň,

2-ročný synček má alergiu na BKM, konkrétne kazeín. Od narodenia je dojčený až doteraz. Môžem zjesť čokoľvek, reakciu nemá. Ale ak on zje čokoľvek mliečne, sóju v akejkoľvek forme alebo cícer, tak sa mu objaví ekzém na nožičkách. Trpieť tým začal zavedením príkrmov. Postupne sme eliminačnou diétou prišli na to, čo mu vadí. Dodržuje diétu a je to viac menej ok.

Aká je percentuálna šanca, že vyrastie z alergie na kazeín?

Čítala som, že pri kazeíne moc veľká šanca nie je. Vraj je to väčšinou celoživotný problém, ale neviem sa dostať ku konkrétnemu číslu. Chcem vedieť, akú máme šancu.

Ďakujem

Dobrý deň,

štúdie píšu o rozdieloch medzi srvátkovou a kazeínovou alergiou IgE.
Kazeín - vyhasínanie alergie je pomalé a často pretrváva aj po 5. roku života.
Srvátka - ľahšie vyhasína zvyčajne do 3 rokov života.

K dodatočnému navodeniu imunologickej tolerancie mliečnych bielkovín dochádza u 4 z 5 detí do 2 - 3 rokov.

Non-IgE mechanizmy sú príčinou neznášanlivosti mlieka u dojčiat až v 90% prípadov.
K vyhasnutiu intolerancie non-IgE dochádza v skoro 100% prípadov.

IgE mechanizmy sú najväčším rizikom pre pretrvávanie alergie ABKM až do škoslkého veku. Sú spojené aj s ďaľšími píznakmi - atopický ekzém, astma, nádcha...
(M.Fuchs et.al 2019. Potravinová alergie. Jak na ni.)

Ak by ste potrebovali viac info, tak som Vám k dispozicií.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/