Neaktivuje sa mi sociálne poistenie, keď som na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
27. apr 2024

Dobrý deň,

ďakujem za zodpovedanie mojej otázky https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Rada by som sa ešte informovala, keďže na SP mi odpovedali rôzne. Pre lepší náhľad:
3.5.2024 končí RD, čo je piatok. Zamestnávateľ chce, aby som odrobila aspoň dva dni - 2.5. a 3.5., aby sme doriešili agendu, keďže moje miesto úplne zanikne. V pondelok 6.5. by som sa evidovala na ÚPSVaR ako nezamestnaná od soboty 4.5.

V SP mi povedali, že na dávku v nezamestnanosti mám nárok, ale bude sa mi rátať z hrubej mzdy pred MD a RD, nie z týchto dvoch dní, keďže tieto dni som stále na RD. Že by bolo lepšie odrobiť nejaké dni až po ukončení RD.

To isté s prípadnou materskou. Že ak odpracujem dva dni ešte počas toho ako som na RD, že nebude sa na mňa vzťahovať ochranná lehota 1/2 roka na otehotnenie.
Ja som bola v tom, že je jedno kedy tie dva dni odpracujem, bola som rada, že mi to zamestnávateľ vôbec navrhol a neukončí pomer hneď.

Ako to je?

Neaktivuje sa mi sociálne poistenie, keď som na RD?

Musím najskôr ukončiť RD a potom odrobiť tie dni, aby sa mi aktivovalo poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vám skončí iba poberanie rodičovského príspevku dňom 3.5.2024, ale rodičovskú dovolenku môžete ukončiť skôr. A to tak, že zamestnávateľ pošle registračný list FO s ukončením rodičovskej dovolenky dňom 1.5.2024, (koniec prerušenia nemocenského poistenia).

Následne odpracujete dva dni, t.j. 2.5. a 3.5.2024 ako riadny zamestnanec a z týchto dní (prípadne aj z preplatenej nevyčerpanej dovolenky) budú odvedené všetky poistenia, ako aj nemocenské, aj poistenie v nezamestnanosti. Čiže sa Vám aktivuje nemocenské poistenie a poistenie sa skončí dňom 3.5. skončením pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka