Bude mi pri druhom dieťati vychádzať riadna materská dávka?

Zodpovedané
13. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na materské na druhé plánované dieťa. Prvé dieťa bude mať 4.6.2024 1 rok. Ja mám zmluvu u zamestnávateľa do 30.6.2024. Normálne som poberala materské na prvé a rodičovské doteraz, ale od 15.6. ide muž na materské s malou. Chceli by sme aj druhé bábo.

Čo robiť počas toho ako bude muž na materskej?

Čo by bolo výhodnejšie?

Dohodnúť sa so zamestnávateľom na predĺžení zmluvy, dobrovoľne si platiť zdravotku počas materskej muža a potom sa vrátiť k rodičovskému príspevku, alebo byť vedená na úrade ako dobrovoľne nezamestnaná?

Vyjde mi aj potom riadna materská?

V prípade prvého dieťaťa mi vychádzalo materské na základe mzdy okolo 1100 EUR.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ideálne je predĺženie pracovného pomeru a zostať naďalej na rodičovskej dovolenke aj bez poberania rodičovského príspevku. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa. Do v ZP platiť zdravotné poistenie počas obdobia, kedy bude otec dieťaťa poberať materské.

Opätovne požiadať o rodičovský príspevok. Týmto spôsobom budete mať uchovaný nárok na prípadne nové materské.

Výška materského bude záležať od toho, kedy by ste nastúpili na materské a aká by situácia nastala.

S prianím pekného dňa,
Lenka