V ktorom momente môžeme problém označiť za šikanu?

Zodpovedané
16. jún 2023

Dobrý deň,

presťahovali sme sa a syn na novej škole nezapadol. Chodí mi domov s modrinami od staršieho spolužiaka zo sociálne slabšej rodiny. Spolužiak do neho boxuje.

Za 4 roky som modriny riešila už viackrát s pani riaditeľkou, ktorá tvrdí, že to nie je šikana. Vraj ide o bežnú vec. Môj syn nikomu modriny nerobí, nenadáva, nefajčí, dobre sa učí. Je citlivý, naivný dobráčik. V triede je už 4 roky odstrkovaný, nemá kamarátov.

Deti idú na výlet na 3 dni. Triedna učiteľka si ma zavolala a bez hanby mi oznámila, že ak budú deti synovi na výlete vulgárne nadávať, nech ma ani nenapadne obviniť nevinné deti zo šikany, lebo to je ich bežný verbálny prejav. Vraj môj syn je občas pomalší a deťom to pôjde na nervy a budú mu nadávať.

Je toto prípustné?

Nemala by učiteľka upozorniť žiakov, aby mu nenadávali?

Ako je možné vyhodnotiť šikanu?

Kedy je situácia normálna a kedy je to už šikana?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

To, čo popisujete je šikana. Takéto útoky nemožno považovať za šikanovanie len vtedy, ak sú jednorazové. Toto však trvá už 4 roky.

Z Vášho popisu vidíme, že škola situáciu zľahčuje. Pri dlhodobom šikanovaní u obetí často vzniknú rôzne patológie. Prvoradé je chrániť dieťa. Ak škola takéto správanie toleruje a v podstate prehliada, môže sa vystaviť riziku z obvinenia z prečinu neohlásenia trestného činu. Tak isto má škola pri riešení šikanovania postupovať podľa Akčného plánu riešenia šikanovania v školách a školských zariadeniach na roky 2022/2023 či Smernice, ktoré sú pre nich k dispozícii.

Pri tak dlhodobom prehliadaní násilia zo strany školy, čo je trestuhodné, vidíme dve možnosti riešenia.

Prvou je bojovať so školou prostredníctvom legislatívnych možností. Tzn. s modrinami ísť k lekárovi, navštíviť detského psychiatra alebo psychológa a s lekárskymi správami podať trestné oznámenie. Buď škola zmení postoj, alebo sa môže sa útoky ešte vystupňujú.

Druhá možnosť je zmena školy. Nemalo by to byť riešenie, avšak v niektorých prípadoch je to pre záchranu dieťaťa nanešťastie jediná možnosť.

To, čo popisujete, je naozaj veľmi vážne a budeme radi, ak nás budete kontaktovať aj do nášho mailu, kde Vám po viac informáciách vieme poskytnúť adresnejšie a širšie odporúčania.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.