Aký je postup v prípade, keď 9-mesačné dieťa stále nesedí?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

dieťa má 9 mesiacov a stále nesedí. V prípade, ak nezačne sedieť do 10. mesiaca, pediater nám odporučil návštevu neurológa. Nedávame ju a ani ju neučíme sadať si. Sedí len počas jedenia na mojich rukách. Okrem toho sa asi 2 týždne plazí.

Ak bude neurologické vyšetrenie v poriadku, odporúčate navštíviť aj fyzioterapeuta?

Následne máme len čakať, kým sa naučí sedieť?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne odporúčam fyzioterapeuta objednať hneď. Pozrie sa odborne na celú psychomotoriku a možno hneď nastaví cvik, ktorý podporí bruško, resp. šikmé svaly.

Zatiaľ trénujte šikmý sed (podávajte hračky zboku) a pivotovanie. Sú to pohybové vzory, ktoré najlepšie motiovujú dieťa k štvonrožkovaniu a sedeniu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas