Mala som operovanú Bartholíniho žľazu. Prečo sa mi znovu robí hnis?

Zodpovedané
13. sep 2021

Dobrý deň,

pre rokom som bola operovaná na Bartholíniho žľazu, bol tam hnis. Minulý týždeň som bola na kontrolu na gynekológii s tým, že je tam maličká dierka ako keby po zošívaní a boli to vstrebateľné stehy.

Teraz sa mi občas urobí hnis, ale vytečie cez tú malú dierku, keď popritláčam. Gynekologička povedala, že je to takto v poriadku.

Čo si o tom myslite?

Prečo sa mi zase robí hnis na tej istej strane Bartholíniho žľazy?

Druhá strana je ok. Vraj niektoré ženy sú operované na žľazu aj 2 ci 3x.

Z čoho vzniká ten hnis?

Ďakujem

Dobrý deň,

Bartholiniho žľaza je párová žľaza v dolnej časti veľkých pyskov s ústím pri okraji pošvového vchodu. Zaisťuje zvlhčenie pošvy. Pri upchatí ústia sa hromadí hlien a vytvorí sa Bartholiniho cysta. Pokiaľ sa obsah infikuje, vzniká absces.

Ošetrenie abscesu sa v prvom kroku obvykle realizuje technikou marsupializácie, teda obsah sa vypustí, žľaza sa vypláchne dezinfekčným roztokom a okraje kapsule žľazy sa vyšijú tak, aby žľaza zostala pootvorená a mohla sa voľne drénovať.

Aj napriek tomu sa občas otvor zalepí a uzavrie a zákrok sa musí opakovať.

U mladých žien sa snažíme vyhýbať kompletnému odstráneniu žľazy, práve pre funkciu zvlhčovania pošvy. Pokiaľ je to však nevyhnutné, odstraňujeme žľazu v celosti.

Vo Vašom prípade je dobré, že sa má možnosť žľaza drénovať. Avšak ja osobne by som Vás preliečila antibiotikami - pokiaľ obsah, ktorý vyteká je zapáchajúci hnisavý.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník