Je vhodné nasadiť antibiotiká na mykoplazmu hneď v 1. trimestri?

Zodpovedané
29. sep 2021

Dobrý deň,

ďakujem za promptnú odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Nasadili by ste antibiotickú liečbu hneď v 10. týždni, alebo by ste počkali do ukončenia trimestra?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite je potrebná úzka spolupráca gynekológa a ošetrujúceho lekára, ktorý Vás lieči. Po konzultácii zvážia či prevažujú riziká alebo osoh včasnej liečby a či nie je možné počkať do ukončenia prvého trimestra. Pokiaľ by sa aj rozhodli pre nasadenie antibiotík /samozrejme vhodne zvolených vzhľadom na graviditu/ už teraz, obávať sa nemusíte, stať by sa nič nemalo.

Všeobecne pokiaľ je nutné nasadiť antibiotiká v prvom trimestri, tak možné to je. Ale snažíme sa plod v najcitlivejšom období jeho vývoja chrániť v čo najväčšej miere a nasadíme ich až po dôkladnom zvážení.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník