Môžem ručiť nehnuteľnosťou, keď mám na ňu hypotéku?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

mám hypotéku 70 000 EUR na byt v hodnote 116 000 EUR. Bývam v ňom. Chcel by som druhú hypotéku na druhú nehnuteľnosť v hodnote 130 000 EUR. Čistý príjem mám 1800 EUR. Platím hypo 441 EUR.

Koľko mi banka dá na druhú nehnuteľnosť?

Môžem ručiť nehnuteľnosťou, keď mám na ňu hypotéku?

Teda nie v plnej výške hodnoty nehnuteľnosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

maximálne Vám povolí limit na hypotéku (ak máte do 40 rokov a 0 detí) ešte do 65 000 EUR. Potrebovali by ste mať teda ešte potom približne raz toľko v hotovosti na kúpu bytu za 130 000 EUR, alebo potom refinancovať aktuálnu hypotéku a vedeli by ste dostať ešte cca 83 000 EUR (zvyšok vlastné zdroje alebo ručiteľ do hypotéky).

Ručiť ňou môžete, no nepomôže Vám to nijako. Potrebujete aj tak danú hotovosť na kúpu a pri dofinancovaní takej sumy v hotovosti Vám stačí založiť na novú hypotéku len novú kupovanú nehnuteľnosť.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk