Ako sa stať zaujímavým klientom pri kúpe novej nehnuteľnosti?

Zodpovedané
31. dec 2020

Dobrý deň,

sme trojčlenná rodina, ja na rodičovskej, manžel zarába cca 1500€/mesačne. Bývame v byte, ktorého trhová hodnota je cca 80 000€, dlžná čiastka hypotéky je 40 000€. Byt je založený rodičovským domom, ktorý je momentálne v dedičskom konaní.

Chceme kúpiť dom/pozemok a byť dať do prenájmu. Nasporených máme cca 15 000€. Blíži sa čas refinancovania, preto premýšľame o navýšení hypotéky na kúpu domu/pozemku.

V akej maximálnej výške môžeme dostať hypotéku?

Čo odporúčate založiť, aby sme boli zaujímavý kupec pri jednaní v kúpe novej nehnuteľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či Vašu otázku správne chápem. Ak chcete byť "zaujímavý klient" pre banku, tak to až tak priveľmi nezmení len to, čo idete založiť. Na otázku Vám neviem odpovedať bez detailnejšieho posúdenia (alebo aspoň lepšieho opisu nehnuteľností) a analýzy Vášho finančného stavu a odhadu bonity, ktorú bude každá banka skúmať (aj keď trošku rozdielne). Uvediem aspoň nasledovné info.

Banka posudzuje poskytnutie hypotéky v dvoch rovinách. Najskôr si vyhodnotí Vašu "zaujímavosť" z pohľadu klientov banky bez ohľadu na nehnuteľnosť. Tu posudzuje veľa faktorov (vzdelanie, vek, rodinný stav, počet detí, druh a výšku príjmov, úverovú históriu).

Pritom rôzne banky majú rôzne pohľady na svojich klientov, pre niektoré banky sú mladí a bezdetní klienti napr. viac rizikovejší a pozerajú sa na nich prísnejšie. Niekde zas banka prikladá väčší dôraz na to, či už existuje nejaká úverová história klientov a pod. V každom prípade veľmi v súčasnosti pomáha, ak sú žiadatelia o úver zamestnaní v dobre platenej práci, je lepšie, ak už pracujú na dobu neurčitú a jedná sa zároveň o stabilný sektor, ktorý nie je veľmi postihnutý súčasnou pandémiou.

V druhej rovine sa tiež banka pozrie na to, čo zakladáte. To môže ešte ovplyvniť výšku hypotéky. Pre väčšinu bánk je byt lepším zabezpečením než napr. dom či pozemok. Avšak aj to je veľmi zjednodušujúce, lebo je rozdiel, či je to byt v malej dedinke, kde postavil nejaký odvážny developer jednu bytovku a tiež vybavenie a stav bytu môže mať už niečo za sebou a naopak niekto by vedel založiť pozemok vo veľmi lukratívnom centre mesta, na ktorý sa banka tiež pozerá inak, než na pozemok bez sietí na kraji zastavaného územia malej obce. Vám by určite aj pomohlo, ak by ste založili aj Váš 80-tisícový byt (ak to dobre chápem, založiť by ho ísť malo, keďže teraz je pre účely hypotéky založený rodinný dom - ak teda v rámci dedičského nebudete chcieť riešiť odbremenenie a presun záložného práva na tento byt).

Ku otázke, koľko by ste mohli MAXIMÁLNE dostať by som potreboval tiež viac informácií (okrem iného aká je mesačná splátka súčasného úveru alebo aký je Váš vek a iné). Aby som však úplne nezrušil v posledný deň roka Vašu otázku, pokúsim sa Vám dať aspoň nejaké info - odhadom a zjednodušene.

Za predpokladu, že ste rodičia vo veku do 40 rokov a manžel má z pohľadu banky dobrú prácu. Ak by ste nemali žiadny úver, tak Váš maximálny úverový rámec by mal byť do 180000 EUR (vrátane úverov, ktoré už máte). Zároveň tento maximálny úverový rámec bude podliehať ešte posúdeniu z pohľadu mesačného úverového zaťaženia (mesačných splátok) a tiež bude potrebné dodržať povinnú rezervu, kde cca 40% z príjmov nemá byť použitých na úverové splátky. Vaše VŠETKY mesačné úverové splátky by odhadom pri 1 dieťati nemali presiahnuť cca 665 EUR mesačne (vrátane tých,čo už máte). Od toho ešte teda odrátajte Vašu súčasnú splátku/splátky, ktoré nepoznám. Takto by banky "štandardne" mali postupovať.

Toto je však len orientačný odhad. Banky sa snažia nájsť priestor na financovanie pre klienta. Vedia robiť aj rôzne výnimky a to najmä u klientov, na ktorých sa banka snaží primárne zamerať - to záleží od obchodnej politiky každej banky (majú nejaký malý priestor s tým ešte pohnúť, ak chcú).

Hádam Vám aspoň niečo z toho pomohlo. Ak by ste chceli bližšiu konzultáciu alebo info, napíšte mi na mail.

Prajem úspešné vykročenie do ďalšieho roka.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk